TotalEnergies, Occidental i Eni planują dostarczać powiązany gaz do UE z Algierii

Algierska Sonatrach i jej partnerzy – francuska TotalEnergies, amerykańska Occidental i włoska Eni – przedłużyli umowę o podziale produkcji (PSA) na 25 lat na blokach lądowych 404 i 208 basenu geologicznego Berkin we wschodniej Algierii.

Firmy przeprowadzą tam badania sejsmiczne, wywiercą 100 odwiertów naftowych, wyremontują 46 odwiertów i wdrożą dwa projekty pilotażowe mające na celu poprawę odzyskiwania ropy i projekty środowiskowe w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, poinformował Sonatrach w komunikacie prasowym.

Eni stwierdziła w oświadczeniu, że projekt „jest zgodny ze strategią firmy dotyczącą produkcji taniej ropy”, a podpisany kontrakt „pozwoli w przyszłości zwiększyć koszt znacznych ilości gazu towarzyszącego, który może zostać udostępniony na eksport”. , co przyczyni się do dywersyfikacji dostaw gazu do Europy”.

Całkowity koszt inwestycji w realizację planu zagospodarowania i eksploatacji złóż na tym obszarze szacowany jest na 4 mld USD, co ma pozwolić na dodatkowe wydobycie ponad 1 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Przedłużenie PSA zostało podpisane zgodnie z algierską ustawą o wydobyciu węglowodorów z 2019 r. Sonatrach wraz z TotalEnergies, Occidental i Eni zarządza odcinkiem Basenu Berkin na podstawie umowy konsorcjum podpisanej 23 października 1989 roku. Do chwili obecnej całkowita produkcja konsorcjum wynosi około 2,7 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a wielkość inwestycji to ponad 10 miliardów dolarów.

TotalEnergies jest historycznym graczem w algierskim sektorze energetycznym. Spółka zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ramach kontraktów z firmą Sonatrach. Ponadto Total Energies i Sonatrach współpracują przy badaniach inżynieryjnych dla projektu petrochemicznego w zachodniej Algierii.

W 2021 r. Total Energies wyprodukowała 51 kb/d w Algierii poprzez udział w złożach gazowych TFT II i Timimoun, a także polach naftowych w Zagłębiu Berkińskim (bloki 404a i 208).

Eni jest obecna w Algierii od 1981 roku, produkując tam około 100 kboe/d węglowodorów.

Wojciech Poznański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.